REKLAMA
REKLAMA

Kolejne leki zanieczyszczone NDMA? Tym razem metformina!

W popularnych lekach na cukrzycę zawierających metforminę wykryto NDMA (nitrozodimetyloaminę). Zanieczyszczenie stwierdzono w dwóch niezależnych od siebie miejscach: w Azji i w Niemczech. Na dzisiaj zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego w polskim Ministerstwie Zdrowia (MZ).
Leki zawierające metforminę zanieczyszczone NDMA

W związku z wykryciem NDMA w lekach przeciwcukrzycowych, w spotkaniu mają wziąć udział krajowi konsultanci m.in. z zakresu diabetologii, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Oprócz posiedzenia w MZ, również w środę przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków spotkają się z przedstawicielami państw członkowskich Unii Europejskiej.

Metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. Od wielu lat mówi się o tej substancji jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Zanieczyszczenie NDMA

NDMA (N-nitrozodimetyloaminą) jest toksycznym związkiem chemicznym. Wykazuje działanie rakotwórcze i hepatotoksyczne. N-Nitrozodimetyloaminę wstrzykuje się szczurom, w celu przyspieszenia u nich postępu choroby nowotworowej. Kilka miesięcy temu w lekach zawierających ranitydynę również wykryto NDMA. Preparaty te wstrzymano, a następnie wycofano z obrotu (czytaj także: Wycofań leków z ranitydyną ciąg dalszy – tym razem Ranimax).

 

REKLAMA
REKLAMA

Źródło: politykazdrowotna.com

REKLAMA
REKLAMA
logo