REKLAMA
REKLAMA

„Nie lokujmy się dobrowolnie na peryferiach polskiej służby zdrowia”- relacja z hiszpańskiego stażu

Już po raz drugi polscy farmaceuci mogli poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności w hiszpańskiej aptece szpitalnej w ramach Międzynarodowego Programu Staży dla polskich farmaceutów organizowanego przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria. Z miesięcznego pobytu wróciła pierwsza magister farmacji, która podzieliła się swoimi przemyśleniami z wyjazdu.
Staż dla farmaceutów szpitalnych w Hiszpanii

Katalonia z polskim akcentem

Tegorocznej jesieni stolica Katalonii stała na dwa miesiące siedzibą szkoleniową dla dwóch polskich farmaceutek w ramach Międzynarodowego Programu Staży zawodowych dla Polskich Farmaceutów organizowanego przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria 2018. W tym roku do udziału w programie mogli aplikować także farmaceuci znający wyłącznie język angielski.

Już po raz drugi  polscy farmaceuci mogli poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności w hiszpańskiej aptece szpitalnej w ramach międzynarodowej współpracy. Bardzo bogate i kształcące doświadczenie niesie ze sobą wiele refleksji i przemysleń na temat organizacji polskiej służby zdrowia, umiejscowienia i roli farmaceuty szpitalnego  w systemie i własnym szpitalu.

REKLAMA
REKLAMA

 

Farmaceuto szpitalny- wyjdź z cienia

Nie da się ukryć, że zakres kompetencji i odpowiedzialność hiszpańskiego farmaceuty m.in. za racjonalną farmakoterapię w dużej mierze odbiega od „standardów” przyjętych w Polsce. Mimo wszystko, na co zwraca uwagę sama autorka relacji, pozycję zawodową farmaceuty szpitalnego w Polsce w dużej mierze kształtują oni sami. Dlatego ważne jest podejmowanie przez farmaceutów szpitalnych nawet najdrobniejszych działań, które umożliwią podkreślenie posiadanych kompetencji zawodowych w miejscu pracy.

 

Nowoczesna apteka ułatwia pracę

Farmaceutka przytacza również przykłady technologii usprawniających pracę apteki szpitalnej i oddziałów szpitala Germans Trias i Pujol w Badalonie, podreślając ich znaczenie w codziennej pracy hiszpańskiego farmaceuty szpitalnego. Podobne rozwiązania powoli wkraczają do polskich szpitali, jest więc nadzieja na poprawę efektywności terapeutycznej pacjentów jak i ekonomii szpitali.

 

Relację z pobytu przeczytasz na stronie Aptekarza Polskiego

 

Źródło: Aptekarz Polski

REKLAMA
REKLAMA
logo