REKLAMA
REKLAMA

Przeciwciała monoklonalne w leczeniu COVID-19

12 listopada 2021 r. Komisja Europejska po raz pierwszy dopuściła do obrotu dwa przeciwciała monoklonalne stosowane w leczeniu COVID-19 – Ronapreve i Regkirona.
Ronapreve i Regkirona dopuszczone przez EMA do obrotu w leczeniu COVID-19 (fot. Shutterstock).

Komitet do spraw leków u Ludzi działający w ramach Europejskiej Agencji Leków na podstawie analizy badań potwierdził, że leki Ronapreve i Regkirona znacząco zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 minimalizując prawdopodobieństwo hospitalizacji czy zgonu. Leki te są pierwszymi cząstkami z grupy przeciwciał monoklonalnych z pozytywną opinia EMA w terapii zakażeń COVID-19, tym samym dołączając do Remdesiviru zakwalifikowanego do tej grupy w czerwcu 2020.

Czym są przeciwciała monoklonalne?

Są to białka należące go grupy leków biologicznych. Immunoglobuliny rozpoznają fragmenty antygenu, łącząc się z nim co wywołuje aktywację lub blokadę szlaków sygnałowych w organizmie. Mają wysoką specyficzność przez co wykorzystywane są w różnych dziedzinach medycyny, w tym w terapii COVID-19.

Kiedy i jak leczyć COVID-19 przeciwciałami monoklonalnymi?

Ronapreve złożony jest z dwóch przeciwciał monoklonalnych – casirivimabu i imdevimabu. Lek przeznaczony jest dla młodzieży od lat 12 oraz dorosłych, których stan nie wymaga terapii z wykorzystaniem tlenu oraz istnieje zagrożenie wystąpienia ciężkiego przebiegu choroby. Ronapreve może być wykorzystany zarówno w profilaktyce (w sytuacji kontaktu z osobą zakażoną wirusem SARS-COV2) jak i w leczeniu zakażenia przez podanie leku do 7 dni od wystąpienia objawów.

REKLAMA
REKLAMA

ronapreve-epar-medicine-overview_en

ronapreve-epar-product-information_en

Regkirona jako substancję czynną zawiera przeciwciało monoklonalne o nazwie regdanwimab. Jest lekiem zalecanym w terapii zakażenia COVID-19 osób dorosłych, będących w grupie ryzyka oraz niewymagających tlenoterapii.

regkirona-epar-medicine-overview_en

regkirona-epar-product-information_en

Komitet ds. leków u Ludzi dopuścił do obrotu wyżej wymienione przeciwciała na podstawie danych pochodzących z badań klinicznych, uznając, że korzyść z ich stosowania w leczeniu COVID-19 znacznie przewyższa ryzyko wynikające z ich podania.

Źródła:

REKLAMA
REKLAMA
logo