REKLAMA
REKLAMA

Wrześniowy wykaz leków refundowanych

Resort Zdrowia zamieścił obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych

Nowy wykaz wejdzie w życie 1 września. W porównaniu do poprzedniego obwieszczenia refundacyjnego, do listy leków refundowanych zostało dodanych 30 produktów leczniczych.

Kilka dni temu głośno było o protestach pacjentów onkologicznych i chorujących na osteoporozę, których leki nie znalazły się w nowym wykazie (czytaj więcej: Projekt nowej listy refundacyjnej). Jak się jednak okazuje, lek na osteoporozę, który zniknął w projekcie, ostatecznie został na liście 75 plus.

Wiceminister Marcin Czech przypomniał w związku ze zbliżającą się jesienią, że już w poprzednim obwieszczeniu refundacyjnym znalazły się szczepionki przeciwko grypie, refundowane dla osób po 65. roku życia.

REKLAMA
REKLAMA

Najważniejsze zmiany

Maviret (Glecaprevirum + Pibrentasvirum) został objęty refundacją jako kolejna opcja terapeutyczna w ramach programu lekowego „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową. Produkty lecznicze zawierające lamotryginę, kwas walproinowy (w tym jego sole) oraz wenlafaksynę zostały objęte refundacją we wskazaniu pozarejestracyjnym (off-label): leczenie neuralgii i neuropatii w obrębie twarzy. Adadut (Dutasterydum) został objęty refundacją w ramach listy aptecznej we wskazaniu: leczenie umiarkowanych do ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Całość obwieszczenia dostępna jest na stronie MZ.gov.pl

REKLAMA
REKLAMA
logo