REKLAMA
REKLAMA

Xalkori (kryzotynib) – lek powoduje zaburzenia widzenia

URPL przekazał nowy komunikat na temat nowych środków ostrożności dotyczących stosowania leku Xalkori (kryzotynib). Powoduje on zaburzenia widzenia oraz zwiększa ryzyko ciężkiej utraty wzroku.

Zaburzenia widzenia zgłaszano u wielu pacjentów

Pfizer Europe MA EEIG w porozumieniu z Europejską Agencją Leków (EMA) i Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przekazał informację na temat zagrożeń związanych ze stosowaniem kryzotynibu.

Przekazano następujące informacje:

  • Zaburzenia widzenia są znanym zagrożeniem związanym ze stosowaniem kryzotynibu i zgłaszano je u 61 % dzieci i młodzieży z nawrotowym lub opornym na leczenie ALK-dodatnim układowym chłoniakiem anaplastycznym z dużych komórek lub nawrotowym lub opornym na leczenie ALK-dodatnim nieoperacyjnym zapalnym guzem miofibroblastycznym w badaniach klinicznych dotyczących stosowania kryzotynibu.

Ważne informacje dla służby zdrowia

W przekazanym komunikacie zostały przekazane ważne informacje dla pracowników służby zdrowia:

REKLAMA
REKLAMA
  • Ze względu na to, że pacjenci z grupy dzieci i młodzieży mogą nie zgłaszać spontanicznie lub nie zauważać zmian widzenia, pracownicy ochrony zdrowia powinni poinformować pacjentów i opiekunów o objawach zaburzeń widzenia i ryzyka utraty wzroku oraz konieczności skontaktowania się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów zaburzeń widzenia lub utraty wzroku.
  • Dzieci i młodzież należy monitorować pod kątem zaburzeń widzenia. Przed rozpoczęciem leczenia kryzotynibem należy wykonać wyjściowe badanie okulistyczne, a badania kontrole – w ciągu 1 miesiąca, a następnie co 3 miesiące oraz po stwierdzeniu nowych objawów związanych ze wzrokiem.
  • U dzieci i młodzieży należy rozważyć zmniejszenie dawki w przypadku wystąpienia zaburzeń oka stopnia 2, a w przypadku wystąpienia zaburzeń oka stopnia 3. lub 4.o należy odstawić kryzotynib, chyba że zostanie zidentyfikowana inna przyczyna.

Czytaj także: FDA zatwierdziła tremelimumab w połączeniu z durwalumabem dla dorosłych pacjentów z HCC 

Źródło: PM/ URPL

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

logo