Lokalizacją nowej apteki jest miejsce po starej szpitalnej pralni. Przed remontem jej wnętrze stanowiła duża hala. Na potrzeby nowej apteki wymieniono i odnowiono stolarkę okienną, okrycia dachowe i fasadę. Zainstalowano także nowe instalacje, w tym wentylację i klimatyzację wyposażoną w filtry hepa.
Odpowiedni przepływ i filtracja powietrza pozwalają na stworzenie odpowiednich warunków do przechowywania i sporządzania produktów leczniczych.
Zależało nam na stworzeniu ultranowoczesnej apteki na miarę XXI wieku. Nie było to łatwe zadanie, ale udało się. Mamy jedną z najnowocześniejszych aptek w tej części Europy. To kolejny krok, by Instytut funkcjonował jak szpital XXI wieku — mówi prof. Maciej Banach, dyrektor ICZMP.
Apteka składa się z dwóch kondygnacji, w której znajduje się kilkadziesiąt pomieszczeń. Większość z nich to magazyny do przechowywania leków i wyrobów medycznych, które zaopatrują pacjentów hospitalizowanych w dwóch szpitalach wchodzących w skład ponad 900-łóżkowego kompleksu ICZMP.
Oprócz magazynów, aptekę wyposażono w 3 pracownie: pracownie leku cytostatycznego, żywienia pozajelitowego oraz leku recepturowego. W pierwszym kompleksie przygotowuje się chemioterapeutyki dla Kliniki Onkologii. W pracowni żywienia pozajelitowego w sposób automatyczny przygotowuje się specjalne mieszanki składające się z aminokwasów, białek, tłuszczy, pierwiastków śladowych oraz witamin. Natomiast pracownia leku recepturowego wytwarza leki recepturowe dla indywidualnych pacjentów szpitala (czytaj także: Projekt i budowa pracowni leku jałowego – gdzie zaczyna się rola farmaceuty?).
Na wyposażenie apteki składa się także 20-metrowa chłodnia. Dzięki niej, możliwe będzie prawidłowe przechowywanie leków w temperaturze od 2 do 8°C.
Na szczególną uwagę zasługuje również szafa, która ma 8 metrów długości i mieści 80 szuflad z produktami leczniczymi. Koszt takiej szafy wynosi ok. 150 tys. zł.
Źródło: iczmp.edu.pl