Według dr Michała Kaczmarskiego:
„...najważniejsze, podstawowe cele fundacji zostały osiągnięte i jako kraj jesteśmy technicznie gotowi na nadchodzące zmiany. Choć nie wszystkie problemy zostały jeszcze rozwiązane, a cześć podmiotów działających na rynku nie włączyła się jeszcze do działań kierowanych przez fundację KOWAL, Polska należy do najlepiej przygotowanych do wdrożenia procesu serializacji rynków Unii Europejskiej. Szczególnie, że nasz kraj posiada bardzo rozbudowaną i złożoną sieć podmiotów działających na rynku farmaceutycznym. Fundacja dba przy tym o jakość rozwiązań proponowanych przez dostawców IT, których liczba cały czas rośnie, a którzy obowiązani są przedstawić tylko takie rozwiązania, które zapewnią sprawną współpracę z polskim systemem. Będzie także publikować dodatkowe materiały informacyjne dla uczestników rynku aby zachęcić podmioty, które jeszcze nie rozpoczęły procesu wdrożenia oraz ułatwić go tym, którzy są w jego trakcie. Będą one szczególnie przydatne dla aptek”
W wydarzeniu wzięli również udział:
- Michał Byliniak reprezentujący Naczelną Radę Aptekarską, omawiając stan przygotowań aptek i hurtowni do wdrożenia wymagań,
- przedstawiciele IQVIA, którzy omówili wdrożenie systemu z perspektywy producenta oraz najnowsze dane dotyczące handlu równoległego zarówno w Polsce, jak i Europie,
- przedstawiciele Kancelarii KONDRAT i Partnerzy, przedstawiając problemy prawne związane z wdrożeniem systemu weryfikacji autentyczności leków z perspektywy importerów równoległych.
Jak wynika z analiz import równoległy, wykazuje bardzo silna dynamikę rozwoju szczególnie wśród produktów wysoce specjalistycznych. W Polsce 3 klasy ATC (C, N, D) odpowiadają za 54% sprzedaży produktów z importu równoległego, a jego całkowita roczna wartość wzrosła o 7,3% osiągając ponad 369 mln PLN.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Żródło: NMVO, SIRPL.org